06 Jan
06Jan

Ще ви помогнем да изберете правилния тип и мощност на генератора, за да поддържате електрозахранване на дома си по време на спирането на тока.

Когато токът спре, независимо дали е поради буря или токов удър в електрическата мрежа или просто от паднало дърво, генераторът може да бъде спасение.

Ако телевизорът ви не се включва, когато се излъчва любимо предаване, е досадно, но не нищо повече от това. Ако обаче отоплението спре или имате хидрофор, който водоснабдява имота Ви или друго критично оборудване, което се нуждае от електричество, тогава наличието на резервен източник на електроенергия може да е важно.

Изборът на генератор изисква обмисляне, тъй като те се различават по вид, цена и мощност.

Преносимите генератори захранват гамата от малки устройства, които започват от около 300 лв. и могат да захранват един уред у дома (или да отидете с него на къмпинг или да пътувате), до големите преносими модели, които могат да захранват по-голямата част от дома ви. И в рамките на тази категория имате както конвенционални генератори, така и инвертори, които са по-тихи и по-ефективни, но и по-скъпи.

Друг вариант е генератор за цялата къща – понякога наричан домашен резервен генератор – който захранва цяла къща безпроблемно и без необходимост от често зареждане с гориво. 

ТГенераторът изисква инсталиране и допълнително окабеляване, която може да оскъпи нещата.

Безопасно използване на генератор

Преди да стигнем до подробностите, ето няколко бележки относно безопасността. 

На мястото, където е монтиран генераторът, използвайте сензор за въглероден окис (CO) който задейства автоматично изключване, ако въглеродният окис се натрупа до опасни нива в затворено пространство. 

При всеки генератор е изключително важно да се следват безопасни практики, описани в наръчника за експлоатация. Никога не работете с генератор на закрито, включително в гараж или навес. Поставете вашия генератор на минимум 6м от дома си, като изпускателната тръба да е насочена далеч от него, както и от всякакви прозорци, врати и променливотокови устройства.

Определяне мощността на генератора

За да определите мощността на генератора, от който се нуждаете, направете списък с уредите, които искате да захранвате, и съберете мощността им. И един съвет: Ако обмисляте закопуване на преносим генератор, не се спирайте на такъв, който произвежда много повече енергия, отколкото ще използвате.

В зависимост от размера на генератора, от който се нуждаете, може да избирате между традиционен преносим генератор и инверторен генератор, който електронно дроселира двигателя, за да доставя енергия по-ефективно.

Мощностите за всеки тип уред са общи насоки и може да варират от това, което имате в дома си. Също така имайте предвид, че някои уреди – например климатици, хладилници и помпи – черпят много повече енергия в момента, в който стартират. Тези ударни мощности могат да провалят изчисленията ви, ако не ги вземете предвид.

Малки инверторни генератори

До 2000 W - Хладилник (700W), лаптоп (200W), пет до 10 лампи (250W), зарядно за смартфон (20W), система за домашна сигурност (100W), телевизор (100 до 150 W).

Среден инверторорен генератор

До 3500 W - Хладилник (700W), лаптоп (200W), пет до 10 лампи (250W), зарядно за смартфон (20W), система за домашна сигурност (100W), телевизор (100 до 150 W). ПЛЮС: 10 000-btu климатик (1000W) ИЛИ ЕДИН ОТ ТЕЗИ УРЕДИ: Тостер (1200W), сешоар (1200W), пералня (1200W), утоплителен уред (1500W), кафемашина (1000W).

Голям инверторорен или преносим генератор

До 7500 W - Хладилник (700 W), лаптоп (200 W), пет до 10 лампи (250 W), зарядно за смартфон (20 W), система за домашна сигурност (100 W), телевизор (100 до 150 W), 10 000 btu климатик (1000 W). ПЛЮС: Хидрофор (1250 W), помпа за шахта (900 W) и котел на газ или пропан (800 W) ИЛИ ЕДНО ОТ ТЕЗИ: Отоплителен уред (2000 W), съдомиялна машина (1500 W).

Стационарен нискооборет генератор

От 10000W нагоре и може да поеме цялото захранване на къщата ви.

Друго, което да вземете под внимание при избора си на генератор, е да прецените колко често е вероятно да имате нужда от такъв и за колко време. Това разбира се е непредсказуемо до известна степен, но помислете за прекъсванията на ел. захранването, които сте имали в миналото, и какви устройства трябва да захранвате. След това вижте кой вариант за прекъсване на ел. захранването по-долу отговаря на вашата ситуация.

Ако имате чести прекъсвания на тока

А когато токът спре и прекъсванията понякога са дълги. Това вероятно се отнася до Вас, ако живеете в район, предразположен към тежки метеорологични явления, като виелици, бури и силни валежи, където голям брой домове могат да бъдат засегнати едновременно.

Типове генератори, които да имате предвидса:

  • Стационарен нискооборотен генератор
  • Голям инверторен генератор
  • Голям преносим генератор

Тези три типа генератори осигуряват достатъчно ток, за да захранват цялото ви домакинство и могат да се свържат директно към електрическата мрежа на вашия дом, което ви позволява да контролирате и управлявате уреди, които са свързани към нея, като централно отопление и климатизация, хидрофори, помпи, електрически печки и бойлери. Ако имате някое от тези уреди и имате нужда от тях, за да работят при прекъсване на електрозахранването, ще ви е необходим превключвател за прехвърляне на захранването (ATS), за да свържете генератора към ел. инсталацията на къщата.

Лицензиран електротехник трябва да може да се справи с тази работа, но не забравяйте да предвидите в бюджета тази инсталационна цена, когато обмисляте цената на генератора. Стационарен нискооборотен генератор също се нуждае от професионална инсталация, като ATS обикновено е включен в цената.

Ако имате периодични прекъсвания на тока

Понякога те са чести, но не дълги и не искате да харчите много пари за голям стационарен генератор.

Типове генератори, които да имате предвид са:

  • Голям инверторен генератор
  • Голям преносим генератор

Освен ако нямате многобройни прекъсвания на електрозахранването годишно, може да не сте готови да похарчите няколко хилядилева, които може да струва закупуването на домашен голям стационарен генератор и инсталирането му. Можете да спестите пари, като извадите своя голям инверторен или преносим генератор от гаража и да го свържете към ел. инсталацията ви по време на прекъсването на захранването. Все пак ще искате да имате инсталиран ATS или табло за прехвърляне на захранването към генератора и бюджет за този разход.

При рядко спиране на тока

Въпреки това вие искате генератор за малко спокойствие и за захранване на няколко важни уреда.

Типове генератори, които да имате предвид са:

  • Средно голям инверторен генератор
  • Малък инверторен генератор

Средните инверторни генератори имат достатъчно мощност, за да работят с хладилник и климатик или малък отоплителен уред. Малките модели закъмпинг са достатъчно компактни, за да се хвърлят в багажника, за да захранват телевизор и готварски плот или малък хладилник и могат да се използват за зареждане на телефони и лаптопи, както и за лампи и малки кухненски уреди.

Предимстваи недостатъци на различните видове генератори

Ето какво трябва да знаете за всеки тип генератор:

Среден инверторен генератор

Плюсове: Средните инверторни генератори са тихи и леки. Те също са ефективни, при захранването на хладилника и осветлението за 8 до 25 часа, като използват малко количество гориво.

Недостатъци: Тези инверторни генератори обикновено могат да захранват само 220V uredi със стандартен щепсел, изключвайки хидрофора и оборудване за отопление и охлаждане. 

Голям преносим генератор

Плюсове: Преносимите генератори могат да са добри - получавате много мощност за парите си. Някои големи модели осигуряват достатъчно мощност, за да отговорят на всички нужди от енергия в дома. Те могат да бъдат свързани към ATS за превключване на захранването.

Недостатъци: Осъществяването на връзка с ел. мрежа на вашия дом е допълнителен разход. Големите преносими устройства също са по-шумни от големите инверторни генератори и домашните резервни стационарни нискооборотни генератори. Те обикновено работят само на бензин и използват много от него в сравнение с инверторите. Обемисти и тежки са. Те не трябва да се използват при дъжд или сняг на открито.

Домашен стационарен нискооборотен генератор

Плюсове: Този тип генератор са постоянно инсталирани (обикновено до къщата) и се включват автоматично по време на прекъсване на електрозахранването, за да осигурят непрекъснат ток. Те могат да захранват всичко в един типичен дом едновременно, до максималната си мощност. Има генераторите, които могат да бъдат настроени да работят за неопределено време на природен газ или да се захранват с пропан. Няма нужда да свързвате кабели, да превключвате превключвател или да стартирате двигателя.

Минуси: С малки изключения тези резервни генератори са по-скъпи от другите видове генератори. Инсталацията може да бъде сложна, включително изграждане на стабилна бетонна основа и провеждане на газови и електрически връзки. Разходите за инсталиране не са малки - и тези разходи обикновенно не са включени в цената на генераторае. Те не могат да бъдат инсталирани в ниско разположени места, предразположени към наводнения - и не могат да бъдат преместени, ако се наложи.

За консултации и запитвания за можете да се свържетес нас тук...

Comments
* The email will not be published on the website.